Partnerzy portalu:

InnowacjePrzełom w wykrywaniu chorób metabolicznych u krów mlecznych

Przełom w wykrywaniu chorób metabolicznych u krów mlecznych

Opublikowane:

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (NMBU) opracowali innowacyjną metodę diagnozowania subklinicznej ketozy, schorzenia metabolicznego, które często dotyka krowy mleczne po wycieleniu. Kluczem do odkrycia było połączenie analizy składu mleka z innymi parametrami dotyczącymi zdrowia zwierzęcia.

Metoda ta, bazująca na danych z analizy mleka oraz innych informacji o stanie zdrowia krowy, może pozwolić na wczesne wykrywanie subklinicznej ketozy. „Dzięki wcześniejszemu wykryciu tej choroby możemy poprawić zdrowie zwierząt, zwiększyć produkcję mleka, poprawić rentowność oraz przyczynić się do ochrony klimatu” – podkreśla prof. Olav Reksen z NMBU.

Gdy krowa nie otrzymuje wystarczającej ilości węglowodanów, zaczyna spalać swoje zapasy tłuszczu, co może prowadzić do takich schorzeń jak subkliniczna ketoza

Jest to kluczowe, gdyż po wycieleniu zapotrzebowanie energetyczne krowy drastycznie rośnie, co może prowadzić do rozwoju chorób metabolicznych. „Gdy krowa nie otrzymuje wystarczającej ilości węglowodanów, zaczyna spalać swoje zapasy tłuszczu, co może prowadzić do takich schorzeń jak subkliniczna ketoza” – wyjaśnia Reksen.

Krytycznym problemem dotychczasowego podejścia było to, że subkliniczna ketoza, inaczej niż jej kliniczna odmiana, nie daje widocznych objawów, co utrudnia jej diagnozowanie. Jednak nowa metoda, opierając się na analizie mleka i danych z robotów dojących, może przewidzieć początek choroby, zanim wystąpią pierwsze objawy.

Współpracując z SINTEF oraz Norweskim Instytutem Badań nad Żywnością, Rybołówstwem i Akwakulturą (Nofima), zespół badawczy opracował modele oparte na uczeniu maszynowym, które analizujące skład kwasów tłuszczowych mleka pozwoliły identyfikować krowy zagrożone subkliniczną ketozą.

Prof. Reksen podkreśla również potencjał opracowanej metody w diagnozowaniu innych chorób bydła mlecznego, co stanowi duży krok naprzód w monitorowaniu zdrowia zwierząt gospodarskich. Dodaje również, że zdrowe krowy mleczne odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu negatywnego wpływu gospodarki na klimat.

W świetle tych odkryć, przyszłość hodowli bydła mlecznego w Norwegii wydaje się być w dobrych rękach.

Źródłophys.org

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...