Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaPrzyszłość rynku mleczarskiego w 2024: Wyzwania i oczekiwania

Przyszłość rynku mleczarskiego w 2024: Wyzwania i oczekiwania

Opublikowane:

W obliczu rosnących wyzwań, rok 2024 zapowiada się jako kluczowy dla branży mleczarskiej. Mimo lepszej sytuacji rynkowej, sektor mierzy się z niepewnością cen i naciskami na zrównoważoną transformację..

Rok 2023 okazał się być najtrudniejszym okresem dla branży mleczarskiej od wielu lat. „Spadające ceny produktów mleczarskich w pierwszej połowie roku oraz opóźniony spadek cen skupu mleka, które na koniec 2022 r. były historycznie wysokie, znacząco wpłynęły na wyniki finansowe branży,” ocenia Paweł Wyrzykowski, Senior Analyst of Food&Agri Sector w BNP Paribas. Marża sektora EBITDA w I połowie 2023 r. wyniosła tylko 1,8%, co jest najgorszym wynikiem w przetwórstwie żywności.

Mimo to, prognozy Komisji Europejskiej na 2024 r. wskazują na lepszą sytuację. Oczekuje się wyższych cen produktów mleczarskich i cen skupu mleka. „Możemy spodziewać się poprawy, choć rok będzie również czasem wyzwań dla przetwórców mleka w Polsce,” mówi Wyrzykowski.

Zrównoważona transformacja kluczowym wyzwaniem

Zrównoważona transformacja jest głównym wyzwaniem w branży. Sektor mleczarski będzie pod presją ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Od 2026 r. mleczarnie będą objęte dyrektywą CSRD, wymagającą raportowania wpływu środowiskowego i planów redukcji emisji.

Kluczowe będzie wypracowanie wspólnych modeli współpracy między firmami a producentami mleka, szczególnie w kontekście estymacji i redukcji emisji. „To zadanie na 2024 r., wymagające szerokiej współpracy,” podkreśla Wyrzykowski.

Znaczenie współpracy i finansowania UE

Sektor mleczarski wymaga współpracy gospodarstw mleczarskich z przetwórcami i otoczeniem biznesowym. UE przeznacza znaczące środki na zrównoważoną transformację, które będą dostępne w 2024 r.

Innym wyzwaniem są rosnące koszty pracy i dostępność pracowników. W Polsce stopa bezrobocia jest niska, a wynagrodzenia rosną. Od 2024 r. wzrośnie płaca minimalna, co wywoła presję na wzrost wynagrodzeń w sektorze.

Niepewność na rynkach surowców rolnych i łańcuchach dostaw pozostaje wysoka. Wpływają na to m.in. wybory polityczne, działania zbrojne oraz napięcia międzynarodowe. „Warunki pogodowe i klimatyczne, takie jak El Nino, będą miały również wpływ na ceny surowców rolnych,” dodaje Wyrzykowski.

Zobacz także: Piotr Sypiański nowym dyrektorem zakładu w Łodzi

ŹródłoBNP Paribas

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...