Partnerzy portalu:

AktualnościHot NewsRekordowe ceny masła w Rosji – deficyt, kradzieże i walka z kryzysem

Rekordowe ceny masła w Rosji – deficyt, kradzieże i walka z kryzysem

Opublikowane:

Rosja zmaga się z najpoważniejszym od 17 lat kryzysem na rynku masła – donosi portal Onet.pl, powołując się na doniesienia rosyjskich mediów. Drastyczny wzrost cen, brak towaru na półkach i nasilające się kradzieże zmusiły władze do poszukiwania rozwiązań, w tym zwiększenia importu z zagranicy.

Kryzys na rynku masła

Jesień 2024 roku przyniosła Rosji nieoczekiwany kryzys na rynku masła. Produkt ten, dotychczas powszechnie dostępny, stał się towarem deficytowym, a jego ceny osiągnęły rekordowe poziomy. Według danych rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat, ceny masła we wrześniu wzrosły o ponad 5%, a w październiku aż o 6,58%. W ciągu roku produkt podrożał średnio o 25,7%, choć niektóre źródła wskazują na skok cenowy nawet o 70%. W rezultacie wielu Rosjan nie stać już na codzienne spożycie masła, które obecnie kosztuje nawet 300 rubli za kostkę, czyli w przeliczeniu ponad 10 złotych.

Problemy mleczarni i braki surowców

Rosyjskie mleczarnie borykają się z poważnymi problemami. Brak mleka i innych surowców, niedobory kadrowe oraz rosnące koszty działalności zmusiły wiele zakładów do ograniczenia lub całkowitego zawieszenia produkcji. Wśród firm, które częściowo lub całkowicie wstrzymały działalność, znajdują się m.in. H&N, Milcom i Almietjewskij. To z kolei doprowadziło do dalszego pogłębienia deficytu masła na rynku.

Masło pod kluczem

W obliczu braku towaru i galopujących cen masło stało się w Rosji towarem luksusowym. Problem pogłębiają nasilające się kradzieże. Aby przeciwdziałać stratom, sklepy decydują się na drastyczne środki – opakowują masło w plastikowe pudełka antykradzieżowe, podobnie jak np. drogie perfumy.

Import – nadzieja na zażegnanie kryzysu

Ministerstwo rolnictwa Rosji zapewnia, że podejmuje kroki, by załagodzić sytuację. Władze rozpoczęły import masła z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w planach mają także współpracę z Indiami i Iranem. Czy to wystarczy, by zaspokoić popyt i obniżyć ceny, pozostaje pytaniem otwartym.

Zobacz także: Ogólnopolskie Sympozjum Hodowców i Przetwórców Bydła Mięsnego: wyzwania i sukcesy polskiego sektora wołowiny

ŹródłoOnet.pl

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...