Partnerzy portalu:

AktualnościHot NewsRosja zakazuje tranzytu zwierząt podatnych na chorobę niebieskiego języka z UE

Rosja zakazuje tranzytu zwierząt podatnych na chorobę niebieskiego języka z UE

Opublikowane:

W odpowiedzi na wzrost liczby przypadków choroby niebieskiego języka w krajach Unii Europejskiej, Federacja Rosyjska zdecydowała się na zakaz tranzytu bydła, małych przeżuwaczy i innych zwierząt podatnych na tę chorobę przez swoje terytorium. O decyzji tej poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, przekazując informacje otrzymane od rosyjskich służb weterynaryjnych.

Federacja Rosyjska zdecydowała się na zakaz tranzytu bydła

Federacja Rosyjska wprowadziła zakaz przemieszczania przez swoje terytorium zwierząt podatnych na chorobę niebieskiego języka, co jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie epizootyczne związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby w Europie. Jak poinformował Paweł Meyer, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Rosja zamknęła swoje granice dla tranzytu bydła, małych przeżuwaczy oraz innych zwierząt podatnych na chorobę niebieskiego języka, jeśli ich odbiorcy nie znajdują się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zakaz obowiązuje od 18 października

„Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej do Komisji Europejskiej, z uwagi na niekorzystną sytuację epizootyczną w związku z wystąpieniem ognisk choroby niebieskiego języka na terytorium UE, od dnia 18 października 2024 r. obowiązuje zakaz przemieszczania przez terytorium Federacji Rosyjskiej: bydła; małych przeżuwaczy; zwierząt podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka, które nie są przeznaczone dla odbiorców rosyjskich, z miejsc kwarantanny UE, które nie zostały skontrolowane przez specjalistów Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oficjalnym piśmie.

Choroba niebieskiego języka, wywoływana przez wirus z rodziny Reoviridae, jest przenoszona przez owady krwiopijne, głównie kuczmany, i dotyka głównie przeżuwaczy, w tym bydła i owiec. Występuje w krajach o ciepłym klimacie, ale jej obecność w Europie staje się coraz bardziej zauważalna. Ogniska choroby zostały odnotowane w Holandii, Francji, Belgii, Irlandii, Anglii, Niemczech, Austrii, Czechach, Włoszech oraz Szwecji. W związku z tym niektóre z zainfekowanych krajów graniczą bezpośrednio z Polską, co podnosi ryzyko transmisji wirusa.

89 ognisk choroby niebieskiego języka w krajach UE

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w okresie od 1 września do 8 października bieżącego roku potwierdzono aż 89 ognisk choroby niebieskiego języka w krajach UE. Decyzja Federacji Rosyjskiej ma na celu zabezpieczenie ich krajowego stada przed potencjalnym ryzykiem zakażenia.

Zobacz także: Wysokie marże w mleczarstwie w obliczu ograniczonych dostaw i rosnącego popytu

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...