Partnerzy portalu:

AktualnościRosja zwiększa eksport produktów mlecznych

Rosja zwiększa eksport produktów mlecznych

Opublikowane:

Rosja zamierza znacząco zwiększyć eksport produktów mlecznych, koncentrując się na rynkach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji. Jednocześnie obserwowany jest wzrost popytu na rynku krajowym.

Rosja planuje zwiększyć swoją obecność na światowym rynku mleczarskim, dążąc do zwiększenia eksportu o 15-20% rocznie. Szczególną uwagę poświęci krajom arabskim, w tym Algierii, oraz Azji Południowo-Wschodniej, jak podał Artem Biełow, szef organizacji lobbystycznej Soyuzmoloko, w rozmowie z agencją Reuters.

Potencjał wzrostu produkcji

Rosyjski przemysł mleczarski ma potencjał do rocznego wzrostu eksportu na poziomie 15-20%. Biełow podkreślił, że przy sprzyjających warunkach wzrost ten może być jeszcze szybszy. W dłuższej perspektywie, od 7 do 10 lat, Rosja może wielokrotnie zwiększyć swoje dostawy produktów mlecznych.

Obecnie roczny eksport produktów mlecznych z Rosji wynosi 400 milionów dolarów, co stanowi około 1% globalnego rynku szacowanego na ponad 40 miliardów dolarów. Choć Rosja w tym roku zaprzestała publikowania oficjalnych statystyk eksportowych, dane z 2023 roku pokazują, że eksport serwatki podwoił się, a eksport mleka w proszku wzrósł 4,7-krotnie.

Do tej pory największymi odbiorcami rosyjskich produktów mlecznych były kraje byłego Związku Radzieckiego, takie jak Kazachstan, Białoruś, Uzbekistan, Azerbejdżan, Armenia, oraz Chiny.

Pierwsze dostawy produktów mlecznych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Omanu, Tunezji, Egiptu i Filipin miały miejsce w zeszłym roku.

Sukces na rynku algierskim

Biełow poinformował o przełomie na rynku algierskim, gdzie w grudniu dostarczono 500 ton odtłuszczonego mleka w proszku z regionu Wołgi. Briańska Fabryka Serów otworzyła przedstawicielstwo w Algierii, a dostawami zajmuje się kilka innych rosyjskich przedsiębiorstw.

W 2024 roku Algieria może stać się największym nabywcą rosyjskich produktów mlecznych. – Rynek ten jest ogromny i praktycznie bez dna. Jeśli uda nam się tam wzmocnić naszą pozycję, będziemy mogli stworzyć osobne zakłady produkcyjne i wybudować gospodarstwa dedykowane wyłącznie na rynek algierski – powiedział Biełow.

To bardzo duży rynek, wielokrotnie większy niż krajowa produkcja Rosji. Obecnie Rosja eksportuje 12-14% produkowanego odtłuszczonego mleka w proszku i serwatki. Produkcja mleka wzrosła w 2023 roku o 4,9% do 25,8 mln ton.

Biełow zauważył również, że spożycie mleka i jego przetworów w Rosji osiągnęło rekordowy poziom w ciągu ostatnich 15 lat. Tym samym sugerując, że tempo wzrostu produkcji w kraju na poziomie 3-4% zostanie utrzymane przy prognozie wzrostu spożycia na poziomie 3% w 2024 roku.

Zobacz także: USDA komentuje sprawę badań na obecność ptasiej grypy w wołowinie

ŹródłoReuters

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...