Partnerzy portalu:

AktualnościRozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2744

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2744

Opublikowane:

UE opublikowała rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2744 zmieniające rozporządzenie (UE) 2020/2235 w odniesieniu do wzorów świadectw zdrowia zwierząt, wzorów świadectw urzędowych, wzorów świadectw zdrowia zwierząt/świadectw urzędowych i poświadczeń prywatnych, które zmieniło wzory eksportowych świadectw zdrowia. Zmiana ma jedynie charakter administracyjny.

Ze względu na pewne niespójności z niedawno opublikowanymi przepisami, UE zmieniła urzędowe świadectwa dla produktów pochodzenia zwierzęcego i niektórych żywych zwierząt wodnych, aby zapewnić zgodność sformułowań między różnymi wzorami świadectw, a także między tymi świadectwami a innymi niedawno zaktualizowanymi rozporządzeniami.

Niniejsze rozporządzenie wprowadza zmiany w art. 16 lit. b) w odniesieniu do przetworów mlecznych przeznaczonych do spożycia przez ludzi uzyskanych z surowego mleka lub przetworów mlecznych z niego lub z obu tych produktów, które nie muszą być poddawane szczególnej obróbce zmniejszającej ryzyko.

W Rozdziale 35: Przetwory mleczne PT „II.2.2 -i/lub II.2.2.1 Przetwory mleczne” pojawiły się jednak wątpliwości co do interpretacji regulacji.

W opcji II.2.2.1 (b) istnieje opcja „albo” z dwiema dalszymi podopcjami („albo” i „i/lub”). Obie te podopcje są sformatowane w taki sposób, że wydają się być podopcjami opcji (b), a nie podopcjami którejkolwiek z nich. Wytyczne, są takie, że dwie podopcje „albo (i) ” oraz „i/lub (i) ” zaznaczone powyżej są podopcjami opcji „albo” w lit. b). DG Sante potwierdziło w Lipcu, że ta interpretacja jest prawidłowa.

Podobnie w Rozdziale 50: COMP II.3.B opcja c). W tym złożonym świadectwie, w punkcie (c) w II.3.B, dodano sformułowanie „i/lub przetwory mleczne z nich” dla pierwszej opcji „albo”, ale nie dla opcji „lub”. W równoważnej sekcji certyfikatu COMP-TRANSIT (II.1.B) sformułowanie to zostało dodane do obu zaświadczeń. Sformułowanie w opcji „lub” certyfikatu COMP powinno być interpretowane jako mające zastosowanie do przetworów mlecznych wyprodukowanych z surowego mleka tych gatunków i/lub przetworów mlecznych z niego, tak samo jak w równoważnym zaświadczeniu w certyfikacie COMP-TRANSIT.

DG SANTE potwierdza taką interpretację, przedmiotowa opcja powinna brzmieć następująco:

(1) lub [zwierzęta inne niż Bos taurus, Ovis aries, Capra hircus, Bubalus bubalis i Camelus dromedarius] i przed wysyłką do Unii zostały poddane lub zostały wyprodukowane z surowego mleka i/lub pochodzących z niego produktów mlecznych, które zostały poddane:

(1) albo [procesowi sterylizacji w celu osiągnięcia wartości F0 równej lub większej niż 3;]]]]

(1) lub [obróbce w ultrawysokiej temperaturze (UHT) nie niższej niż 135°C w połączeniu z odpowiednim czasem przechowywania;]]]]

Zobacz także: Nowe zasady wydawania paszportów dla bydła – samodzielność hodowców w zakresie dokumentacji zwierząt

ŹródłoKE

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...