Partnerzy portalu:

AktualnościRząd chiński wszczął dochodzenie antysubsydyjne dotyczące niektórych importowanych produktów mlecznych z UE

Rząd chiński wszczął dochodzenie antysubsydyjne dotyczące niektórych importowanych produktów mlecznych z UE

Opublikowane:

21 sierpnia rząd chiński wszczął dochodzenie antysubsydyjne dotyczące niektórych importowanych produktów mlecznych z Unii Europejskiej. Było to spowodowane skargą złożoną 29 lipca przez Chińskie Stowarzyszenie Mleczarstwa i Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego w imieniu krajowego przemysłu mleczarskiego.

We wniosku wskazano, że produkty objęte dochodzeniem otrzymały dotacje od UE i rządów jej państw członkowskich obejmujące ogółem 20 programów dotacji w kilku krajach UE, ze szczególnym uwzględnieniem głównych eksporterów produktów mlecznych, takich jak Irlandia, która w zeszłym roku wyeksportowała do Chin produkty mleczne o wartości 461 milionów dolarów. Po wstępnej ocenie Ministerstwo Handlu uważa, że wniosek zawiera niezbędne informacje i dowody wymagane do wszczęcia dochodzenia w sprawie cła wyrównawczego na podstawie art. 14 i 15 „Rozporządzeń w sprawie ceł wyrównawczych Chińskiej Republiki Ludowej”.

UE jest drugim co do wielkości źródłem produktów mlecznych w Chinach, odpowiadając za 36% chińskiego importu produktów mlecznych w 2023 roku. Trwający spór handlowy podkreśla szersze napięcia gospodarcze między dwoma regionami, zwłaszcza po wcześniejszym dochodzeniu antydumpingowym Chin w sprawie importu wieprzowiny z UE w czerwcu.

Analitycy sugerują, że chociaż wartość dotkniętego eksportu z UE jest mniejsza w porównaniu z chińskim eksportem EV do UE, rosnące napięcie podkreśla delikatną równowagę, jaką Chiny muszą utrzymać w swojej polityce handlowej, biorąc pod uwagę ich zależność od popytu zewnętrznego w celu wsparcia swojej gospodarki.

Zakres obejmuje głównie sery UE (0406 1000, -2000, – 3000, – 4000, – 9000, ale także 04015000 (mleko i śmietana, niezagęszczone).

„Łączna wartość eksportu wieprzowiny i nabiału z UE do Chin – obszarów towarów potencjalnie dotkniętych cłami – jest mniejsza niż wartość eksportu akumulatorów EV z Chin do UE, którą szacujemy na około 13,5 mld USD w 2023 r.” – powiedział Chim Lee, starszy analityk ds. Chin w Economist Intelligence Unit.

„Wewnętrzna presja gospodarcza, wraz z coraz ważniejszą rolą odgrywaną przez popyt zewnętrzny we wspieraniu chińskiej gospodarki, sprawi, że chińscy decydenci będą ostrożnie podchodzić do zbyt konfrontacyjnego podejścia do handlu” – powiedział Lee.

Zobacz także: Chiny rozważają wszczęcie dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie importu produktów mlecznych z UE: Nowy rozdział w eskalacji sporów handlowych

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...