Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaSpadek chińskiego popytu wpływa na globalne rynki mleczarskie

Spadek chińskiego popytu wpływa na globalne rynki mleczarskie

Opublikowane:

Utrzymujący się niższy popyt na produkty mleczne w proszku w Chinach znacząco wpłynął na wielkość globalnego importu produktów mlecznych, który w czerwcu odnotował spadek o 20% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dane firmy Fonterra wskazują, że import w okresie 12 miesięcy do czerwca spadł o nieco ponad 12%, ponieważ Chiny priorytetowo traktują lokalne marki.

Irlandzcy przetwórcy opisali obecny okres jako „sezonowo spokojny okres dla rynków mleczarskich”. Prezes Tirlán, John Murphy, podkreślił, że trendy podaży mleka w nadchodzących miesiącach będą prawdopodobnie kluczowym czynnikiem wpływającym na ruchy rynkowe w trzecim i czwartym kwartale.

Brak popytu na pełne mleko w proszku w Chinach

Kerry Group zauważyła, że podczas gdy ceny masła w Europie utrzymują się na wysokim poziomie ze względu na niedobór podaży tłuszczu maślanego, rynek proszku stoi przed wyzwaniami związanymi z brakiem popytu na pełne mleko w proszku w Chinach, co skutkuje zwiększoną dostępnością odtłuszczonego mleka w proszku.

Najnowsze dane dotyczące Global Dairy Trade odnotowały marginalny wzrost o 0,4% po spadku o 16,9% na początku lipca. Niekorzystne warunki pogodowe w Nowej Zelandii spowodowały spadek produkcji o 1,1% w porównaniu do czerwca 2023 r., podczas gdy australijska produkcja mleka wzrosła o 2,9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W Europie dane Fonterry pokazują, że produkcja mleka w UE wzrosła o 0,1% rok do roku do czerwca, przy czym w maju odnotowano wzrost o 0,7% w porównaniu z majem 2023 r., co było spowodowane trwającym wzrostem we Francji i Polsce.

Nowa Zelandia odnotowała spadek eksportu

Na froncie eksportu Nowa Zelandia, UE i USA odnotowały miesięczne spadki eksportu, przy czym Nowa Zelandia odnotowała spadek do 6%. Natomiast eksport Australii wzrósł o 5% w ciągu 12 miesięcy do maja. Fonterra przypisuje spadek eksportu Nowej Zelandii przede wszystkim zmniejszonemu popytowi na pełne mleko w proszku i płynne produkty mleczne na kluczowych rynkach, w tym w Chinach i Algierii. Jednak popyt na odtłuszczone mleko w proszku (SMP) i ser wzrósł na kluczowych rynkach Azji Południowo-Wschodniej.

W Europie niższe wolumeny eksportu pełnego mleka w proszku, płynnych produktów mlecznych i śmietany na kluczowe rynki azjatyckie doprowadziły do ​​spadku eksportu o 2,3% w ciągu 12 miesięcy do maja, głównie z powodu zmniejszonego handlu z Chinami, Algierią i Japonią. Spadek ten został częściowo zniwelowany przez wyższe wolumeny eksportu sera do USA i zwiększony eksport serwatki.

Wzrost cen masła

Ogólnie rzecz biorąc, w czerwcu nastąpiły mieszane zmiany w hurtowych cenach produktów mlecznych. Ceny masła wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem, podczas gdy ceny sera spadły. Europejskie ceny masła osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2022 r., wynoszący 6370 euro za tonę, co stanowi wzrost o 6,4% w porównaniu z cenami z maja, zgodnie z danymi brytyjskiej Agriculture and Horticulture Development Board (AHDB).

Zobacz także: USA: Ptasia grypa u krów mlecznych. Czy zbliża się nowa pandemia?

ŹródłoDairyNews

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...