Partnerzy portalu:

RynkiSpadek inflacji w Polsce: Zaskoczenie w sektora żywnościowym, ceny mleka na czele...

Spadek inflacji w Polsce: Zaskoczenie w sektora żywnościowym, ceny mleka na czele zmian

Opublikowane:

Inflacja CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) spadła w lipcu do 10,8% r/r, z poziomu 11,5% w czerwcu, zgodnie z wstępnym odczytem. Ostatnie dane są nieco poniżej prognozy 10,9%, jak i ogólnego konsensusu rynkowego wynoszącego 11,0%.

W branży mlecznej w Polsce, której zmiany cen często wpływają na ogólny wskaźnik inflacji żywności, obserwowano spadki cen mleka i produktów mleczarskich. Ten trend mógł przyczynić się do głównego źródła zaskoczenia w dół, czyli obniżki cen żywności o 1,2% m/m, podczas gdy prognozowaliśmy spadek o tylko 0,3%.

Ceny spadły o 0,2% m/m, zanotowując pierwszy miesięczny spadek od lutego 2022 roku. Główną niespodzianką była obniżka cen żywności o 1,2% m/m. Jednocześnie zaskoczyły ceny energii (0,0% m/m) oraz paliw (0,4% m/m), zwłaszcza ten ostatni wskaźnik – spodziewany był spadek cen o prawie 2% m/m na stacjach benzynowych.

Dane sugerują, że inflacja bazowa także była niższa. Według Santander Bank Polska S.A., spadła ona do 10,6% r/r, co jest najniższym poziomem od sierpnia 2022. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych podczas finalnej publikacji CPI 14 sierpnia.

Dzisiejszy odczyt zwiększa szansę, że CPI może spaść poniżej 10% r/r już w sierpniu

Podsumowując, inflacja wciąż zaskakuje w dół, co jest wynikiem nie tylko cofającego się szoku żywnościowego i energetycznego, ale także spadku inercji inflacji bazowej. Dzisiejszy odczyt zwiększa szansę, że CPI może spaść poniżej 10% r/r już w sierpniu – prognoza wskazuje na poziom 10,01% r/r. Sugeruje to, że pierwsza obniżka stóp procentowych jest teraz bardziej prawdopodobna w październiku niż we wrześniu.

Ryzyko w dół dla odczytu sierpniowego może wynikać z niższej niż zakładaliśmy trajektorii cen żywności, w tym branży mlecznej, oraz komponentów bazowych. Wpływ wyjątkowej suszy może się jeszcze nie zdążyć ujawnić w najbliższym miesiącu. Jednak może to być częściowo zrównoważone przez wzrost cen paliw, z uwagi na utrzymanie trendu wzrostowego ceny ropy Brent.

Te ostatnie obserwacje rynkowe stanowią ważny sygnał dla analityków i decydentów polityki gospodarczej, podkreślając skomplikowany obraz inflacji i niepewność co do jej przyszłej trajektorii, zwłaszcza w sektorach tak wrażliwych jak branża mleczna.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...