Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaStabilizacja cen mleka

Stabilizacja cen mleka

Opublikowane:

Po dynamicznym wzroście cen mleka w skupie w drugiej połowie poprzedniego roku, początek bieżącego roku przynosi niewielkie spadki, które eksperci określają jako korektę rynkową. Mimo tego mleko w Polsce pozostaje droższe niż średnia w Unii Europejskiej.

Na początku bieżącego roku obserwujemy wyhamowanie wzrostów cen mleka, które rozpoczęło się w drugiej połowie ubiegłego roku. Zmiana ta jest postrzegana głównie jako korekta po serii zwyżek cen mleka na rynku polskim.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w lutym cena skupu mleka surowego w Polsce spadła o 0,8 procent, osiągając poziom 205,38 zł za 100 litrów. Tym samym, była to druga z rzędu obniżka cen, następująca po czteromiesięcznej serii wzrostów. Rocznie, od lutego 2023 do lutego 2024, ceny mleka w Polsce obniżyły się o 9,7 procent.

W tym samym czasie, dane Komisji Europejskiej (KE) wskazują na niewielki spadek średniej ważonej ceny mleka surowego w skupie na poziomie UE-27 o 0,1 procent do 46,42 euro za 100 kg. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy, średnia cena mleka w Unii zmniejszyła się o 13,0 procent.

Mimo ogólnounijnych spadków, w Polsce cena mleka w lutym utrzymała się na stabilnym poziomie 47,65 euro za 100 kg, będąc tym samym o 2,6 procenta wyższa od średniej unijnej. Takie różnice cenowe mogą świadczyć o różnych warunkach rynkowych i kosztach produkcji w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE.

Tymczasem na platformie Global Dairy Trade (GDT) z Nowej Zelandii, indeks cen produktów mleczarskich wzrósł podczas ostatniej sesji o 2,8 procent, co oznacza wzrost o 12,4 procent w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Wzrosty cen dotyczyły m.in. mleka pełnego w proszku, które zdrożało o 3,4 procent, oraz masła, którego cena wzrosła o 3,1 procent.

Zobacz także: Dynamika cen mleka i produktów mleczarskich w UE – analiza najnowszych trendów według raportu Komisji Europejskiej

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...