Partnerzy portalu:

AktualnościStanowisko organizacji rolniczych w sprawie ATM, GAEC 8 oraz Mercosur

Stanowisko organizacji rolniczych w sprawie ATM, GAEC 8 oraz Mercosur

Opublikowane:

W obliczu wyzwań stojących przed polskim rolnictwem, jedenaście kluczowych organizacji rolniczych zjednoczyło siły, wysyłając wspólne stanowisko do Ministra Rolnictwa. Ich apel dotyczy przede wszystkim wzmocnienia systemu ATM, dostosowania norm GAEC oraz wyrażenia sprzeciwu wobec planowanego podpisania umowy handlowej z krajami Mercosur.

W niezwykle ważnym geście jedności, jedenaście czołowych polskich organizacji rolniczych zwróciło się do ministra rolnictwa z kluczowymi postulatami mającymi na celu zabezpieczenie i wzmocnienie sektora rolnego w Polsce. Wśród przedstawionych żądań znalazło się wezwanie do wzmocnienia systemu autoryzacji transakcji międzynarodowych (ATM) zaproponowanego przez Komisję Europejską, uznawanego przez organizacje za niewystarczające w ochronie rynku europejskiego. Sugerują one rozszerzenie okresu referencyjnego dla wyliczenia ATM na lata 2021-2023, co stanowi bardziej ambitny plan niż obecna propozycja KE.

Zwracamy się prośbą jako organizacje rolnicze o podjęcie działań mających na celu wzmocnienie ATM zaproponowanych przez Komisję Europejską, które naszym zdaniem niewystarczająco chronią rynek europejski. Proponujemy rozszerzenie lat referencyjnych dla wyliczenia poszczególnych ATM 2021-2023, która jest dalej idąca niż propozycja KE, obejmująca lata 2022-2023 – czytamy w stanowisku

Ponadto, polskie organizacje rolnicze podniosły kwestię GAEC 8, odnoszącą się do zasad dobrych praktyk agroekologicznych, które mają znaczący wpływ na dochody rolników oraz ceny zbóż w Unii Europejskiej. Wzywają do wsparcia działań zmierzających do łagodzenia tych problemów, w tym możliwość wykorzystywania roślin motylkowatych oraz międzyplonów, które przynoszą korzyści środowiskowe, bez konieczności stosowania środków ochrony roślin.

Zwracamy się z wnioskiem o wsparcie działań, będących odpowiedzią na wniosek Komisji Europejskiej w zakresie GAEC 8, mających na celu rozwiązanie problemów związanych z dochodami rolników w obliczu znacznego spadku cen zbóż w UE. Jest on również następstwem wniosków przedstawionych przez kilka Państw Członkowskich na posiedzeniach Rady ds. Rolnictwa – zaznaczają organizacje.

W przypadku GAEC 8 proponujemy umożliwienie krajom członkowskim podejmowanie decyzji o odstąpieniu od karania rolników w przypadku braku realizacji normy oraz umożliwianie rolnikom, którzy zdecydują się na stosowanie roślin motylkowatych z zastosowanie środków ochrony roślin – czytamy dalej.

Organizacje te wyrażają również głęboki sprzeciw wobec prób podpisania umowy handlowej z krajami Mercosur, argumentując, że może to negatywnie wpłynąć na sektor rolny w UE, szczególnie na produkcję drobiu i wołowiny. Podkreślają, że umowa ta może być postrzegana jako kolejne ignorowanie głosu rolników przez Unię Europejską, co zagraża bezpieczeństwu i niezależności żywnościowej.

Stoimy na stanowisku, że w sytuacji gdy unijne rolnictwo nie poradziło sobie z napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, gdy z tego powodu przez całą Europę przechodzi fala protestów przeciwko unijnej polityce ograniczającej możliwości produkcyjne rolnictwa, szczególnie w zakresie norm środowiskowych, klimatycznych oraz śrubowania i tak najwyższych norm dobrostanu zwierząt, to podpisanie umowy z krajami Mercosur będzie odebrane w środowisku rolniczym jako kolejna lekceważenie spraw rolników, nieliczenie się z głosem rolników przez Unię Europejską, co jest coraz niebezpieczniejsze – czytamy.  

Zwracając się bezpośrednio do ministra Siekierskiego, organizacje mają nadzieję, że Polska stanie na czele państw członkowskich UE, budując koalicję opowiadającą się za zrównoważonym rozwojem europejskiego rolnictwa i sprzeciwiającą się wszelkim próbom osłabienia tego sektora.

Wspólne stanowisko zostało podpisane przez szerokie spektrum organizacji tj. Krajową Radę Izb Rolniczych, Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polską Federację Rolną, Partię Twiterowych Rolników, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Krajową Izbę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą, Krajową Federację Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, co świadczy o zjednoczeniu polskiego sektora rolnego w obliczu tych kluczowych wyzwań.

Przeczytaj także: Preferencje szwedzkich konsumentów: Nabiał „Made in Sweden” na czele wyborów

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...