Partnerzy portalu:

InnowacjeTajemnica genów regulatorowych

Tajemnica genów regulatorowych

Opublikowane:

Według badania niedawno opublikowanego w czasopiśmie Cell Genomics wpływ genów regulatorowych na odziedziczalność cech u bydła mlecznego jest znacznie wyższy, niż ma to miejsce u człowieka.

W celu zobaczenia, jak duże zróżnicowanie cech bydła można wyjaśnić mutacjami zmieniającymi ekspresję genów lub splicingu RNA zespół badawczy z uniwersytetu w Melbourne najpierw zbudował model genów regulatorowych obejmujących zarówno geny wyrażające bezpośrednio ekspresję, jak i te uwarunkowujące splicing RNA. Następnie wykorzystali swój model do ilościowego określenia, jak mutacje w tych genach regulatorowych wpływają na odziedziczalność cech.

Zbadali 37 cech związanych z produkcją mleka, mastitis, płodnością, temperamentem i wielkością ciała. Średni uzyskany wynik dla wszystkich z nich wskazywał na-procentowy wpływ genów regulatorowych na odziedziczalność u bydła mlecznego.

Odkrycia te mogą okazać się zbawieniem dla hodowców, którzy selektywnie hodują bydło według określonych cech. Ruidong Xiang badacz pracujący nad tym projektem zaznacza, że mapując warianty genetyczne związane z ekspresją genów i składaniem RNA, zespół jest w stanie zmapować większość dziedziczności cech.

Badania te są niezwykle pomocne, gdyż zapewniają system modelowy do przyszłych badań na innych gatunkach. Następnym krokiem ma być wykorzystanie tych informacji do próby wygenerowania modeli predykcyjnych dla różnych cech.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...