Partnerzy portalu:

InnowacjeTINE planuje obniżyć emisję metanu od bydła o 30 procent

TINE planuje obniżyć emisję metanu od bydła o 30 procent

Opublikowane:

W ciągu najbliższych czterech lat, norweska branża rolnicza, z TINE na czele, planuje wydać 40 milionów koron na redukcję emisji metanu z norweskiej produkcji mleka i mięsa o 30 procent.

„TEN projekt pomoże rozwiązać największe wyzwanie klimatyczne rolnictwa i stanie się podstawą do redukcji emisji metanu do 2030 roku”, mówi Eirik Selmer-Olsen, dyrektor ds. badań w TINE i lider projektu MetanHUB.

Do 2030 roku sektor rolnictwa ma zredukować emisję gazów cieplarnianych o 5 milionów ton CO2. MetanHUB jest jednym z projektów, które muszą odnieść sukces, aby osiągnąć ten cel.

Do 2030 roku sektor rolnictwa ma zredukować emisję gazów cieplarnianych o 5 milionów ton CO2

Pierwszymi uczestnikami tego innowacyjnego projektu badawczego jest farma Kjos w Jessheim i jej 55 krów. Krowy otrzymują specjalnie przygotowaną paszę, która powoduje, że wydalają mniej metanu.

„Celem jest, aby wszystkie przeżuwacze produkujące mleko i mięso otrzymywały dodatki do paszy hamujące emisję metanu od 2027 roku, a krowy mleczne będą je otrzymywać jeszcze wcześniej. To jest jedno z najważniejszych działań, które mają na celu obniżenie emisji z norweskich gospodarstw” – podkreśla Selmer-Olsen.

W ramach projektu MetanHUB planowane jest dostarczenie około 10 000 litrów mleka tygodniowo od farmy Kjos do konsumpcji, zapakowanego w specjalne kartony i sprzedawanego pod nazwą „Mleko przyszłości”.

Rząd norweski zdecydował się wesprzeć pionierskie badania, przyznając na ten cel 10 milionów koron w ramach porozumienia rolniczego.

O MetanHUB:

Hamulce metanu to ogólne określenie na dodatki do paszy, które redukują produkcję metanu przez przeżuwacze. MetanHUB to projekt badawczy dla całego sektora bydła i owiec, kierowany przez TINE, mający na celu rozwijanie wiedzy i dokumentacji na temat redukcji metanu w norweskiej produkcji żywności.

W projekcie biorą udział takie organizacje jak TINE, NMBU, Nibio, Nortura, Geno, NSG i Tyr.

Celem jest, aby do 2030 roku pasza stosowana we wszystkich norweskich gospodarstwach zawierała dodatki hamujące emisję metanu.

Projekt badawczy otrzymuje wsparcie rządowe w ramach porozumienia rolniczego.

Źródłotine.no

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Szwajcaria wprowadza kontrowersyjne etykiety dobrostanu zwierząt – nowe wyzwanie dla eksporterów żywności

Od 2026 roku w Szwajcarii obowiązywać będą nowe przepisy,...

Mlekovita z prestiżowym Złotym Laurem ReThink Packaging 2025

Grupa Mlekovita została uhonorowana Złotym Laurem w Konkursie ReThink...

Ceny mleka i produktów mleczarskich w UE i na świecie – najnowsze dane z czerwca 2025

Świeże dane z europejskiego i światowego rynku mleczarskiego pokazują...

Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody...