Partnerzy portalu:

InnowacjeTUW PZUW ubezpieczy krowy mleczne ze wsparciem technologii Farm Innovations

TUW PZUW ubezpieczy krowy mleczne ze wsparciem technologii Farm Innovations

Opublikowane:

TUW PZUW, we współpracy z Polską Izbą Mleka oraz technologiczną spółką Farm Innovations, wprowadza innowacyjne rozwiązanie – ubezpieczenia krów mlecznych z wykorzystaniem mikroczipów. Nowatorska technologia umożliwi ciągłe monitorowanie stanu zdrowia zwierząt oraz ich otoczenia. To z kolei ma przyczynić się do poprawy opieki nad bydłem i przynieść korzyści hodowcom.

– Łączymy szlachetne cele i praktyczne korzyści. Sięgamy po nowoczesne technologie, aby zadbać o zdrowie zwierząt, a jednocześnie chronić przed stratami ich hodowców – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Profilaktyczny monitoring stanu zdrowia

Dzięki technologii opracowanej przez Farm Innovations, mikroczipy wszczepiane podskórnie umożliwiają ciągłe monitorowanie kluczowych parametrów zdrowotnych krów. Te obejmują temperaturę ciała, aktywność ruchową oraz warunki otoczenia, takie jak temperatura i wilgotność. Rozwiązanie to powstało przy współpracy z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie.

Sebastian Przeniosło, prezes Farm Innovations, podkreśla wagę wcześniejszej reakcji na stany chorobowe zwierząt. Może to zmniejszyć koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Dodatkowo, ograniczenie stosowania antybiotyków staje się istotnym aspektem, z jakim boryka się branża hodowlana w Polsce. – Nie było dotąd na rynku rozwiązań umożliwiających pełną automatyzację pomiarów, a tym samym profilaktykę. Wczesne reagowanie na stany chorobowe zwierząt ogranicza koszty związane z ich leczeniem i wyłączeniem z cyklu produkcyjnego. Przyczynia się też do ograniczenia stosowania antybiotyków, co jest istotnym problemem, z jakim mierzy się Polska – mówi prezes Farm Innovations.

Zdrowie pod obserwacją to niższa składka

Stały monitoring stanu zdrowia bydła pozwala na oferowanie znacznie tańszych ubezpieczeń, obejmujących ryzyko związane z ubojem koniecznościowym lub padnięciem wskutek chorób i wypadków, jak również złamania kończyny czy komplikacje okołoporodowe. Planowane jest także rozszerzenie ochrony o ryzyko kradzieży poza miejscem utrzymania zwierząt.

Prezes Farm Innovations wyjaśnia, że firma rozwija funkcjonalności systemu AnTrack o geolokalizację zwierząt. To z kolei pozwoli na kontrolowanie ich przemieszczania się i szybkie reagowanie na wszelkie anomalie. Partnerem w tym przedsięwzięciu jest Polska Izba Mleka, największa organizacja branży mleczarskiej w kraju. Ubezpieczenia będą wprowadzane za pośrednictwem zrzeszonych w niej spółdzielni mleczarskich.

Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW, podkreśla znaczenie połączenia sił i kompetencji w celu zapewnienia hodowcom profesjonalnej i kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. Polska, będąca jednym z największych producentów mleka w Europie oraz istotnym eksporterem produktów mlecznych, stawia na nowoczesne rozwiązania w trosce o dobrostan bydła i stabilność hodowców. – Polska jest jednym z największych w Europie producentów mleka i ważnym eksporterem produktów mlecznych. Dlatego łączymy siły i kompetencje, aby zapewniać hodowcom profesjonalną i kompleksową ubezpieczeniową ochronę – tłumaczy.

Zobacz także: Bezpieczeństwo żywnościowe i wyzwania dla polskiego rolnictwa: Forum Gospodarcze „Welconomy” w Toruniu

Źródłogu.com.pl

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...