Partnerzy portalu:

AktualnościUE reaguje na postulaty rolników w sprawie Zielonego Ładu

UE reaguje na postulaty rolników w sprawie Zielonego Ładu

Opublikowane:

Unia Europejska ustępuje rolnikom w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu, zobowiązując się do wprowadzenia nowych propozycji legislacyjnych. Komisja Europejska reaguje na protesty, obiecując znaczne zmniejszenie obciążeń dla rolników i wycofanie kar za niezgodność z normami środowiskowymi i klimatycznymi.

Komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, zapowiedział na antenie RMF FM, że nowe propozycje legislacyjne zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu. Mają one na celu złagodzenie wymagań Zielonego Ładu wobec rolników, co ma przynieść ulgę branży rolniczej w całej Unii Europejskiej.

W rozmowie z dziennikarką RMF FM w Brukseli, komisarz Wojciechowski podkreślił, że nowy pakiet rozwiązań ma zniwelować obawy rolników związane z aspektami Zielonego Ładu, szczególnie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Nowe propozycje KE mają zaniechać kar dla rolników, którzy nie spełniają norm środowiskowych czy klimatycznych w bieżącym roku. Obiecane jest zachowanie dotacji bezpośrednich dla rolników w 2024 roku. Jednak w latach 2025-2027 planowane są zmiany łagodzące wymagania Zielonego Ładu, uwzględniające trudności gospodarcze sektora rolniczego.

W ramach proponowanych zmian, KE rozważa całkowite odstąpienie od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów ornych. Ponadto, będzie zachęcać rolników do dobrowolnego ugorowania ziemi, tym samym ich za to nagradzając. Planowane jest również złagodzenie wymagań dotyczących stosowania płodozmianu oraz okrywy zimowej gleby. Do tej pory rolnicy w Polsce musieli bowiem wykazać, że na 80 proc. gruntów ornych stosują okrywę gleby od 1 listopada do 15 lutego. Nadchodząca propozycja ma być elastyczna i każdy kraj będzie mógł indywidualnie wybrać okres na stosowanie płodozmianu.

Gospodarstwa o powierzchni do 10 hektarów zostaną wyłączone spod kontroli w zakresie spełniania warunków środowiskowych, co oznacza, że rolnicy nie będą ponosić konsekwencji za ich ewentualne niedotrzymywanie. W Polsce takie gospodarstwa stanowią trzy czwarte wszystkich gospodarstw rolnych.

Komisarz Wojciechowski planuje także zaproponować przedłużenie możliwości przyznawania pomocy publicznej dla rolników, zgodnie z zezwoleniem udzielonym przez Komisję Europejską w związku z sytuacją wojenną na Ukrainie. Dotychczasowa pomoc dla rolników wyniosła 4 miliardy euro.

Komisarz Wojciechowski ma zamiar omówić proponowane rozwiązania w czwartek podczas posiedzenia komisji ds. UE w Sejmie. Podczas tego spotkania zostanie poruszona kwestia realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych i przyszłych wyzwań związanych z polityką rolno-spożywczą, przy uwzględnieniu problemów bezpośrednio dotykających Polski.

Zobacz także: Kryzys w Szwajcarii: Hodowcy bydła mlecznego wzywają do ratunku i podwyżek stawek skupu

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...