Partnerzy portalu:

AktualnościUrsula von der Leyen przyjedzie do Polski. Ma spotkać się z Donaldem...

Ursula von der Leyen przyjedzie do Polski. Ma spotkać się z Donaldem Tuskiem

Opublikowane:

W najbliższy piątek, Warszawa stanie się areną ważnego spotkania międzynarodowego, w którym wezmą udział Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, premier Belgii Alexander De Croo oraz polski premier Donald Tusk. Głównymi tematami rozmów będą długo oczekiwane odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz wzmacnianie stosunków z Ukrainą w obliczu bieżących wyzwań.

Warszawa przygotowuje się na wyjątkowe wydarzenie dyplomatyczne zaplanowane na najbliższy piątek. Spotkanie na najwyższym szczeblu, które zbiegnie się z wizytą Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, obiecuje być przełomowym momentem dla Polski w kontekście europejskiej współpracy. Towarzyszyć jej będzie Alexander De Croo, premier Belgii, co podkreśla międzynarodowy charakter rozmów.

Podczas trójstronnego spotkania z udziałem polskiego premiera Donalda Tuska, liderzy skoncentrują się na dwóch kluczowych kwestiach: przyszłości Krajowego Planu Odbudowy oraz wsparciu dla Ukrainy. Premier Tusk, wypowiadając się przed spotkaniem, wyraził optymizm co do pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie odblokowania środków z KPO. „Wszystko wskazuje na to, że Polska ma odblokowane środki” – zaznaczył, co może oznaczać koniec długiego okresu oczekiwania na te fundusze.

Kwestia wsparcia dla Ukrainy również zajmuje centralne miejsce w agendzie spotkania. Polska, broniąc interesów nie tylko swoich rolników, ale i całej Unii Europejskiej, staje na froncie wschodnim jako kluczowy gracz w kontekście europejskiej solidarności. Premier Tusk podkreślił, że obecna sytuacja wymaga wspólnego działania i zrozumienia zobowiązań Unii wobec jej członków i sąsiadów.

Dodatkowo, w kontekście spotkania poruszona zostanie sprawa reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Minister Adam Bodnar przedstawił niedawno w Brukseli plan reform, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Komisja Europejska uznała go za realistyczny, jednak zastrzegła, że zamknięcie procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej, wszczętej w reakcji na reformę z 2017 roku, zależy od jego realizacji.

Oczekuje się, że obecność premiera Belgii Alexandera De Croo, który planuje również spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, dodatkowo wzmocni dialog na temat współpracy międzynarodowej i europejskiej jedności.

Zobacz także: Minister rolnictwa wzywa do zmian w Zielonym Ładzie i zajmuje stanowisko ws. handlu z Ukrainą

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...