Partnerzy portalu:

AktualnościUrsula von der Leyen w Polsce: Nowe perspektywy wsparcia i solidarność z...

Ursula von der Leyen w Polsce: Nowe perspektywy wsparcia i solidarność z rolnikami

Opublikowane:

W piątek, 23 lutego, Polskę odwiedziła z oficjalną wizytą Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, von der Leyen podzieliła się istotnymi informacjami dotyczącymi wsparcia finansowego dla Polski i rolnictwa europejskiego. Wyraziła również solidarność z Ukrainą.

Kluczowe decyzje o wsparciu finansowym

Przewodnicząca KE przekazała, że dzięki przedstawionemu przez Polskę planowi reform związanych z praworządnością, nasz kraj może wkrótce otrzymać do 137 mld euro wsparcia. Środki te, pochodzące m.in. z Funduszu Odbudowy Next Generation EU, mają być uruchomione jeszcze przed końcem roku. Von der Leyen podkreśliła, że „silna praworządność oznacza bardziej odporne społeczeństwo, czego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”. Tym samym wskazując na próby zatruwania debaty publicznej w Europie przez Kreml.

W kontekście rolnictwa, Przewodnicząca KE wyraziła podziw dla trudu włożonego przez rolników w zapewnienie zdrowego jedzenia na stołach europejskich. Zaznaczyła, że Europa już wspiera polskich rolników, oferując 22 mld euro poprzez Wspólną Politykę Rolną (WPR). Zapowiedziała także pierwszą płatność w wysokości 1,4 mld euro z Funduszu Odbudowy, mającą wspomóc polskich rolników w modernizacji produkcji. Dodatkowo, KE planuje kolejne działania na rzecz ułatwienia życia rolnikom „od derogacji jeśli chodzi o ugorowanie po propozycje ograniczenia biurokracji oraz projektujemy przyszłość rolnictwa w Europie w ramach strategicznego dialogu”.

Von der Leyen o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej

Von der Leyen odniosła się również do sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Podkreśliła, że KE słucha obaw Polski i działa na rzecz wsparcia Ukrainy, m.in. poprzez odbudowę jej eksportu na świat. Wzięliśmy w pełni wasze obawy pod uwagę. Aktualnie eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, bo odciąża to granice lądowe. Teraz powinniśmy skoncentrować się na wspieraniu Ukrainy, m.in. poprzez odbudowywanie jej eksportu na świat” – powiedziała.

Przypomniała także o drugiej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, deklarując długotrwałe wsparcie UE dla Ukrainy w jej walce o demokrację i wolność. „Ukraińcy walczą o praworządność, demokrację, wolność, przeciwko tyranii. Walczą o nasze wartości i bezpieczeństwo i dlatego wspierać ich będziemy tak długo, jak to konieczne” – oznajmiła przewodnicząca KE.

Zobacz także: Innowacje w branży mięsnej: Czy Polska dorównuje Europie?

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...