Partnerzy portalu:

AktualnościUSA: Czwarty przypadek ptasiej grypy u człowieka po kontakcie z zarażonym bydłem

USA: Czwarty przypadek ptasiej grypy u człowieka po kontakcie z zarażonym bydłem

Opublikowane:

Amerykański Departament Zdrowia poinformował o czwartym przypadku zakażenia wirusem grypy ptasiej wśród ludzi. Tym razem ofiarą jest pracownik farmy w stanie Kolorado.

Według doniesień Agence France-Presse (AFP), amerykańskie służby zdrowia potwierdziły, że czwarty przypadek zakażenia człowieka związany jest z epidemią grypy ptaków wśród bydła.

Zarażony mężczyzna, który pracował na farmie bydła, miał kontakt z zakażonymi zwierzętami. Jak podało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), jedynym objawem, który u niego wystąpił, było zapalenie spojówek. Po otrzymaniu leczenia przeciwwirusowego, stan zdrowia pacjenta szybko się poprawił.

Pierwszy przypadek infekcji wykryto w Teksasie i oficjalnie potwierdzono 1 kwietnia br. Był to pierwszy znany przypadek na świecie, gdzie człowiek zaraził się wirusem ptasiej grypy od krowy. Kolejne dwa przypadki odnotowano w Michigan.

Rosnąca liczba zakażeń wśród zwierząt

W kilku stanach USA liczba zakażonych stad bydła stale rośnie. Epidemia, która rozpoczęła się w marcu br., nadal się rozszerza. Mimo to CDC utrzymuje, że ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest nadal niskie. Jednakże, służby sanitarno-epidemiologiczne ponownie apelują do osób pracujących ze zwierzętami o zachowanie szczególnej ostrożności. Rozpoczęto dystrybucję sprzętu ochronnego i kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do hodowców.

Potencjalne mutacje wirusa

Specjaliści z całego świata wyrażają obawy związane z rosnącą liczbą ssaków zarażonych wirusem, który do tej pory atakował głównie ptactwo. Istnieje ryzyko, że wirus może dalej mutować, co może prowadzić do jego łatwiejszego przenoszenia się między ludźmi. W odpowiedzi na czwarty przypadek zakażenia w USA, CDC zapowiedziało przeprowadzenie dodatkowych badań genetycznych w celu wykrycia wszelkich możliwych mutacji wirusa, które mogłyby wpłynąć na ocenę ryzyka dla populacji.

Pomimo aktualnie niskiego ryzyka dla społeczeństwa, służby zdrowia pozostają w stanie gotowości, monitorując sytuację i podejmując wszelkie niezbędne środki zapobiegawcze, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Zobacz także: Przemysł mleczarski w Idaho staje przed nowymi wyzwaniami z powodu rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na krowy

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...