Partnerzy portalu:

AktualnościUSA: Hodowcy bydła mlecznego chronią stada przed grypą ptaków

USA: Hodowcy bydła mlecznego chronią stada przed grypą ptaków

Opublikowane:

W obliczu zagrożenia ptasią grypą, hodowcy bydła mlecznego w Stanach Zjednoczonych wprowadzają rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Od dezynfekcji pojazdów po wycinanie drzew, poznaj, jakie kroki są podejmowane, aby zabezpieczyć stada przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

W obliczu rosnącego zagrożenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Stanach Zjednoczonych, amerykańscy hodowcy bydła mlecznego podejmują zdecydowane kroki, aby zabezpieczyć swoje stada. Ostatnie tygodnie przyniosły doniesienia o pojedynczych przypadkach transmisji wirusa na krowy mleczne i, rzadziej, na ludzi, zmuszając rolników do wprowadzenia rygorystycznych środków bezpieczeństwa.

Strategie zapobiegawcze obejmują zakaz przyjmowania gości na farmach, wycinanie drzew mających na celu odstraszanie dzikich ptaków, a także dezynfekcję pojazdów wjeżdżających na tereny gospodarstw. Te działania są odpowiedzią na potwierdzone przypadki HPAI w takich stanach jak Teksas, Kansas, Ohio, Michigan, Idaho, Nowy Meksyk, a ostatnio w Karolinie Północnej.

Pierwszy przypadek zarażenia w stadzie mlecznym zanotowano 25 marca, a pierwszy przypadek u człowieka odnotowano po raz pierwszy od dwóch lat, 1 kwietnia, co dodatkowo spotęgowało obawy o zdrowie zarówno zwierząt, jak i ludzi pracujących w rolnictwie. Wirus HPAI, choć pierwotnie przenoszony przez dzikie ptaki, zdaje się również mieć potencjał do rozprzestrzeniania się wśród bydła.

Efektem ubocznym epidemii jest zmniejszenie produkcji mleka. Chociaż krowy mleczne zdają się ostatecznie wracać do zdrowia, ich produktywność w okresie laktacji jest ograniczona, co skłania rolników do izolowania chorych zwierząt i czasowego wycofywania mleka ze sprzedaży. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podkreślają, że mimo niskiego ryzyka dla ludzi, ważne jest, aby stanowe departamenty rolnictwa opracowały plany testowania i leczenia zainfekowanych pracowników.

Dodatkowo, w obliczu niepewności dotyczącej rozprzestrzeniania się wirusa, niektóre stany, jak Idaho i Nebraska, wprowadziły dodatkowe wymogi dotyczące transportu bydła. W Nebrasce, która jest drugim co do wielkości producentem bydła w USA, od 1 kwietnia wymagane są specjalne pozwolenia na sprowadzenie krów mlecznych, co ma na celu lepsze monitorowanie przemieszczania się zwierząt.

Zobacz także: Grypa ptaków u bydła mlecznego: nowe obawy i środki ostrożności

ŹródłoReuters

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...