Partnerzy portalu:

AktualnościWażne zmiany dla rolników: MRiRW wydłuża termin na określenie przeznaczenia bydła w...

Ważne zmiany dla rolników: MRiRW wydłuża termin na określenie przeznaczenia bydła w systemie IRZ

Opublikowane:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło wydłużenie terminu na określenie w systemie IRZ przeznaczenia bydła do opasu do 5 lutego 2024 r. Ta decyzja ma kluczowe znaczenie dla rolników ubiegających się o płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.

W ważnym komunikacie dla rolników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wydłużeniu terminu na określenie w systemie IRZ przeznaczenia bydła do opasu do 5 lutego 2024 roku. Ta zmiana jest istotna dla rolników, którzy w 2023 roku złożyli wnioski o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów.

MRiRW zaznacza, że rolnicy, którzy nie wskazali jeszcze w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu, mogą dokonać niezbędnych zmian lub korekt. System IRZplus umożliwia wybór jednego z trzech kierunków użytkowania bydła: mięsno-opasowego, mleczno-opasowego lub opasowego. Prawidłowe określenie kierunku użytkowania będzie kluczowe dla ubiegania się o płatność dobrostanową.

Ważną informacją jest również fakt, że zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, podpisaną 17 stycznia br., do płatności kwalifikowane będzie również bydło poddane ubojowi do 5 lutego 2024 roku. Warunkiem jest, aby do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZ kierunku użytkowania lub określił go bez uwzględnienia przeznaczenia bydła do opasu.

MRiRW podkreśla również, że w przypadku bydła sprzedanego do 5 lutego 2024 roku, rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży. To oświadczenie jest niezbędne w sytuacji, gdy rolnik nie określił w systemie IRZ kierunku użytkowania bydła lub zrobił to nieuwzględniając jego przeznaczenia do opasu.

Zobacz także: Haelen – rewolucja w przetwarzaniu mleka przekracza barierę pasteryzacji

ŹródłoMRiRW

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...