Partnerzy portalu:

Głosem hodowcówWażnym aspektem jest zapobieganie

Ważnym aspektem jest zapobieganie

Opublikowane:

W świecie hodowli bydła mlecznego zdrowie i dobrostan cieląt stanowią podstawowy fundament dla przyszłej produktywności i rentowności gospodarstwa. Każda chwila w życiu tych zwierząt jest decydująca, a wczesne doświadczenia mogą wpływać na całe ich późniejsze życie. W szczególności początkowe dni życia cieląt są kluczowe i każdy dzień choroby może mieć trwałe i dalekosiężne konsekwencje. Tę krytyczną problematykę podjął Dave Renaud, ceniony ekspert w dziedzinie weterynarii i profesor University of Guelph, w swojej prezentacji na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Cieląt i Jałówek Mleczarskich o czym pisaliśmy na łamach naszego portalu. Jego obszerne badania rzucają nowe światło na to, jak choroby, takie jak biegunka, wpływają na wczesne etapy życia cieląt, z konsekwencjami, które mogą trwać przez całe ich dorosłe życie. Dlatego poprosiliśmy Michała Hądzlika o komentarz w tej sprawie.

Michał Hądzlik

Przytoczone dane z badania Dave Renaud, profesor i weterynarz z University of Guelph są jak najbardziej praktyczne i maja uzasadnienie na naszych fermach. Jeśli nie spełnimy założenia, że cielęta nie podwoją urodzeniowej masy ciała w ciągu 60 dni życia to odbije się to na wydajności przyszłej krowy i zmniejsza profity dla hodowcy. Dzieje się tak przy wystąpieniu biegunki, gdzie cielęta często tracą na masie i nie są w stanie odrobić już przyrostów. Jeśli chodzi o choroby płuc to ich znacznie jest również duże, gdyż z reguły zwierzęta, które miały w swoim życiu takie incydenty (więcej niż jeden) są często brakowanie przed osiągnięciem dojrzałości płciowej lub wypadają ze stada w pierwszych 100 dniach laktacji jako pierwiastki. Dlatego ważnym aspektem jest zapobieganie. Nasze działania powinny zmierzać właśnie w tym kierunku, bo nawet najskuteczniejsze leczenie zawsze odbije się na zwierzęciu. Główne działania w tym zakresie powinny dotyczyć profilaktyki swoistej (szczepienia) i odpowiedniego zarządzania siarą.


Okiem eksperta

  • Ukończywszy Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 2004 roku, zdobył tytuł specjalisty w zakresie chorób przeżuwaczy w 2008 roku oraz specjalisty w rozrodzie zwierząt w 2012 roku. Od 2004 roku prowadzi praktykę weterynaryjną, specjalizując się w profilaktyce i leczeniu bydła mlecznego i mięsnego. W ramach swojego zespołu koncentruje się na kompleksowej obsłudze gospodarstw, realizując zarówno nagłe interwencje, jak i zaplanowane działania w zakresie rozrodu, profilaktyki i zarządzania. Ma szczególny związek z problematyką zarządzania rozrodem krów mlecznych i ekonomicznymi aspektami produkcji. Jest współzałożycielem grupy Bovi Vet Service, gdzie razem z kolegami nieustannie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jako współwłaściciel Gospodarstwa Rolnego Drzewce, które prowadzi hodowlę 300 krów mlecznych o wydajności przekraczającej 12 tysiące litrów mleka w jednym cyklu laktacyjnym, ma unikalną możliwość łączenia pracy weterynarza z pracą hodowcy.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...