Według wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Phung Duc Tien, niedawna masowa śmiertelność krów mlecznych w prowincji Lam Dong była związana ze szczepieniami. Wiceminister potwierdził ten związek podczas wizyty na dotkniętych obszarach, po śmierci co najmniej 193 krów z powodu epidemii biegunki, która dotknęła prawie 4500 krów od końca lipca.
Krowy mleczne dotknięte epidemią
Epidemia dotknęła przede wszystkim stada mleczne w okręgach Don Duong i Duc Trong. Lokalni rolnicy zgłosili, że objawy, w tym biegunka, gorączka i krwawienie z przewodu pokarmowego, zaczęły się wkrótce po tym, jak krowy zostały zaszczepione na chorobę grudkową skóry, budząc podejrzenia co do roli szczepionki w wybuchu epidemii.
W odpowiedzi na kryzys Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poleciło Departamentowi Zdrowia Zwierząt opracowanie protokołu leczenia dla dotkniętych krów i przeprowadzenie dalszych testów w celu ustalenia dokładnej przyczyny wybuchu epidemii. Ministerstwo zadeklarowało również wsparcie dla poszkodowanych rolników, w tym zapewnienie środków medycznych i leków, a także ocenia zakres szkód w celu zapewnienia odpowiedniej rekompensaty lub pomocy.
Wszystkie krowy otrzymały tę samą partię szczepionki
Wiceminister Tien podkreślił, że szczepienia były podawane w dwóch turach, w odstępie około dwóch tygodni. Zauważył, że druga grupa krów wykazywała uporczywą chorobę do dziewięciu dni po otrzymaniu szczepionki. „Wszystkie krowy otrzymały tę samą partię szczepionki” – stwierdził Tien, dodając, że chociaż szczepionka ta była stosowana bez problemów w innych prowincjach, szczególnie u żółtych krów, prawie 9 000 krów zaszczepionych w Lam Dong to krowy mleczne, które mogły zareagować inaczej.
Producent szczepionki zobligowany do szczegółowego raportu
Ministerstwo zażądało kompleksowego raportu od producenta szczepionki, Navetco, i dokładnie przeanalizuje proces szczepień, od badań i rozwoju po produkcję i podawanie, w celu ustalenia przyczyny wybuchu epidemii.
Szczepionki pełnią kluczową rolę w ochronie zwierząt gospodarskich
Odnosząc się do obaw związanych z potencjalnym wahaniem wśród rolników przed kontynuowaniem szczepień zwierząt gospodarskich, wiceminister Tien przyznał, że obawy są uzasadnione, ale wyraził przekonanie, że zaufanie zostanie przywrócone po zidentyfikowaniu i naprawieniu przyczyny incydentu. Podkreślił sukces szczepionek w zwalczaniu innych chorób, takich jak ptasia grypa, choroba guzowatej skóry i pryszczyca, podkreślając ich kluczową rolę w ochronie zwierząt gospodarskich i zapewnieniu stabilnej produkcji rolnej.
Incydent ten podkreśla kluczowe znaczenie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek w sektorze rolnym, a także potrzebę szybkiego i dokładnego reagowania na wszelkie zdarzenia niepożądane, które mogą się pojawić.
Zobacz także: Zarząd Polskiej Izby Mleka obraduje w Józefowie: priorytety na przyszłość i nowi przedstawiciele w EDA