Partnerzy portalu:

AktualnościWojciechowski apeluje o zrozumienie dla rolników w kontekście relacji handlowych z Ukrainą

Wojciechowski apeluje o zrozumienie dla rolników w kontekście relacji handlowych z Ukrainą

Opublikowane:

Na tle napięć rolniczych, komisarz UE podkreśla potrzebę współpracy i zrozumienia między Polską a Ukrainą.

W trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej w ramach posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH), komisarz Janusz Wojciechowski odniósł się do problemów w relacjach handlowych między Polską a Ukrainą. Dyskusja ta nabrała na znaczeniu w świetle niedawnych protestów rolników w Polsce i Europie, gdzie donoszono o wysypywaniu zboża z Ukrainy z transportów kolejowych.

Incydent z wysypanym zbożem – komentarz Wojciechowskiego

Podczas posiedzenia, w którym wziął udział również David Clarinval, wicepremier Belgii, poruszono kwestię incydentu w Kotomierzu, gdzie 160 ton ukraińskiego zboża zostało wysypane z wagonów. Na pytanie dziennikarza z Ukraińskiej Agencji Prasowej dotyczące tego, czy incydent ten powinien budzić obawy o wolność przepływu towarów w UE, Wojciechowski odpowiedział, że nie słyszał wezwań od protestujących rolników do takich działań i zalecił wyjaśnienie sprawy przez odpowiednie służby.

Wojciechowski odniósł się również do wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej o czasowym zakazie importu pewnych rodzajów ziarna z Ukrainy do pięciu krajów UE, zaznaczając, że system ten funkcjonował dobrze i zwiększył tranzyt ukraiński. Wskazał, że decyzja o nieprzedłużeniu zakazu była podyktowana oczekiwaniami Ukrainy i chęcią wsparcia, ale jednocześnie podkreślił, że pełne otwarcie rynku z Ukrainą przynosi korzyści przede wszystkim Rosji, destabilizując tradycyjne rynki ukraińskiego eksportu rolnego.

Propozycje rozwiązania i potrzeba współpracy

Komisarz zasugerował, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wspieranie Ukrainy w tranzycie i eksporcie jej produktów do tradycyjnych rynków. Podkreślił jednak, że konieczne jest również pozytywne podejście ze strony Ukrainy oraz zrozumienie sytuacji rolników, którzy mogą być negatywnie dotknięci gwałtownym wzrostem importu.

Janusz Wojciechowski wezwał do refleksji i współpracy po obu stronach, podkreślając konieczność zrozumienia wyzwań stojących przed rolnikami w obliczu zwiększonego importu z Ukrainy. Apel ten odzwierciedla szerszą dyskusję na temat potrzeby zrównoważonego podejścia do handlu międzynarodowego, które uwzględnia zarówno wsparcie dla Ukrainy, jak i ochronę interesów rolników w krajach UE.

Zobacz także: Prognozy USDA na 2024: Stabilna produkcja mleka przy spadku pogłowia krów w USA

ŹródłoAGRIFISH

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...