W marcu 2023 roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności opublikowała zalecenia dotyczące dobrostanu cieląt cielęcych oraz ich kontaktu z krowami. Trend w rozwoju regulacji UE jest oczywisty – standardy dobrostanu zwierząt hodowlanych będą nadal wzrastać w nadchodzących latach. Niektóre unijne organizacje przetwarzające mleko i mięso opracowują własne zalecenia dotyczące zarządzania cielętami przed odsadzeniem, oparte na ich korporacyjnych politykach ESG i standardach dobrostanu. W niektórych przypadkach rolnicy, którzy przestrzegają tych standardów, otrzymują od przetwórców bonusy za swoje produkty. Co jest lepsze dla zwierząt? Trzymanie cieląt pojedynczo w boksach przed odsadzeniem, czy parowanie ich lub grupowanie od urodzenia, a co jest lepsze dla gospodarki gospodarstwa? Nie ma jednej najlepszej rekomendacji dla optymalnego wychowania cieląt.
Indywidualne hodowanie cieląt mlecznych stało się standardową praktyką w ciągu ostatnich kilku dekad. Podejście to pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób między zwierzętami, ułatwia identyfikację chorych cieląt i ułatwia bardziej efektywne zarządzanie karmieniem. Jednak wadą indywidualnego hodowania jest ograniczona możliwość automatyzacji karmienia. Badanie przeprowadzone w Wisconsin, USA, w 2017 roku wykazało, że gospodarstwa stosujące grupowe hodowanie z automatycznym karmieniem spędzały średnio 8 godzin na cielę, w porównaniu do 15 godzin na cielę w przypadku tych, które nadal stosowały metody karmienia ręcznego.
Głównym powodem parowania lub grupowania cieląt jest poprawa dobrostanu zwierząt.
Głównym powodem parowania lub grupowania cieląt jest poprawa dobrostanu zwierząt. Osiąga się to poprzez lepszą tolerancję na nieznane zwierzęta później w życiu, co skutkuje mniej agresywnymi interakcjami. Badania wykazały, że parowanie cieląt prowadzi do wyższego średniego dziennego przyrostu masy ciała po odsadzeniu i ponownym grupowaniu. Ponadto naukowcy powiązali tę opcję hodowli z zdolnością cieląt do reagowania na stres w nowych środowiskach. Istnieje jednak wyższe ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Dodatkową złożonością dla rolników z małym stadem jest liczba cieląt w tym samym wieku w gospodarstwie. Eksperci zalecają, aby najstarsze i najmłodsze cielę w grupie nie miały różnicy większej niż 14 dni, idealnie nie więcej niż 7 dni.
Nie znaleźliśmy żadnych publikacji ani badań dostarczających jasnych dowodów na korzyści ekonomiczne wynikające z parowania lub grupowania cieląt przed ukończeniem 8 tygodni życia. Dlatego pozostawiliśmy ten temat otwartym. Jednak niezależnie od rodzaju stosowanego kojca, gospodarstwa powinny przestrzegać podstawowych zaleceń dotyczących zarządzania młodym inwentarzem, co niewątpliwie przyniesie korzyści finansowe.
Skonsultuj się z lokalnym weterynarzem, aby opracować plan zapobiegania chorobom i leczenia. Obecnie weterynarze mają do dyspozycji szeroką gamę szczepionek i innych środków zapobiegawczych, które mogą chronić cielęta przed chorobami zakaźnymi, takimi jak biegunka noworodkowa, wirusy układu oddechowego, IBR, BVD i inne.
Bezpieczeństwo biologiczne.
- Używaj indywidualnych kojców porodowych i dezynfekuj je pomiędzy wycieleniami.
- Umyć, zdezynfekować i wysuszyć poszczególne klatki, stanowiska lub kojce pomiędzy cielętami. Zeskrobać podłogę i usunąć pozostały materiał organiczny.
- Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się infekcji, zarządzając potencjalnymi źródłami, takimi jak woda, sprzęt do karmienia, gryzonie, ptaki i zwierzęta domowe.
- Dodatkowo, aby wejść na teren budek należy założyć czyste, zdezynfekowane buty lub założyć jednorazowe ochraniacze na buty. Zaleca się umawianie wizyt w celu obejrzenia młodych cieląt przed starszymi.
Karmienie:
- Skuteczne zarządzanie siarą jest niezbędne. Niezwykle istotne jest jak najszybsze zapewnienie cielętom wysokiej jakości siary poprzez karmienie ręczne.
- Codziennie podawaj świeży, czysty starter dla cieląt, mleko lub preparat mlekozastępczy oraz wodę, uważając jednocześnie, aby uniknąć zanieczyszczenia paszy i wody moczem lub obornikiem.
- Sprzęt do karmienia cieląt należy czyścić i dezynfekować po każdym użyciu.
- Upewnij się, że sprzęt do karmienia jest suchy pomiędzy karmieniami.
Radzenia sobie ze stresem:
Jest wiele czynników stresowych, w których cielęta mogą zachorować i wymagać większej uwagi:
- W aplikacji kolczyków skorzystaj z profesjonalnych aplikatorów dedykowanych do zakupionych przez Ciebie kolczyków.
- Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii.
- Grupowanie. Po odsadzeniu twórz grupy liczące nie więcej niż 6 cieląt. W mniejszych grupach ryzyko chorób układu oddechowego jest mniejsze niż w grupach liczących 12–15 cieląt.
Środowisko:
- Cielęta powinny mieć zapewniony odpowiedni poziom wentylacji, który powinien wystarczyć do usunięcia wilgoci, kurzu i szkodliwych substancji na zewnątrz.
- Optymalny zakres temperatur dla cieląt w wieku od 0 do 3 tygodni wynosi od 10 do 15 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura spadnie poniżej tego zakresu, cielęta będą musiały wydać więcej energii, aby utrzymać ciepło. Rozwiązaniem jest podawanie dodatkowo 50 g/dzień preparatu mlekozastępczego lub 0,33 l/dzień mleka pełnego na każde 5°C spadku temperatury poniżej 15°C 3 . Należy również pamiętać, że temperatury powyżej 25°C mogą powodować stres cieplny u cieląt.
- Zapewnij czystą, suchą i głęboką ściółkę.