Dzisiaj zainaugurowano program „Reinventing Circular Dairy Farming” w ramach Publiczno-Prywatnego Partnerstwa (PPP). W tym innowacyjnym projekcie współpracują Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa, Bezpieczeństwa Żywnościowego i Przyrody, Wageningen Livestock Research, Slootsmid, Nederlands Centrum Mestverwaarding, Hanskamp oraz Lely. Celem pilotażowego projektu jest badanie możliwości wykorzystania moczu jako zamiennika nawozów. Zastosowanie moczu jako strumienia nawozowego może poprawić cyrkulację substancji odżywczych na farmie mlecznej.
Wykorzystanie moczu jako strumienia nawozowego
Podczas pilotażu zostanie przeprowadzone badanie dotyczące wykorzystania moczu jako zamiennika nawozów oraz ocena, w jakim stopniu przyczynia się to do cyrkulacji substancji odżywczych na farmach uczestniczących w projekcie. W projekcie może uczestniczyć do 100 gospodarstw mlecznych przez okres 4 lat. Farmy posiadające systemy oborowe Lely Sphere, CowToilet lub VrijlevenStal od Hanskamp będą mogły zastosować różne metody zarządzania strumieniami mineralnymi, co pozwoli na zebranie danych dotyczących wpływu tych systemów i optymalizacji wykorzystania strumieni mineralnych.
Znaczenie wyników pilotażu
W dłuższej perspektywie wyniki tego pilotażu mogą odegrać ważną rolę w europejskiej dyskusji na temat zamienników nawozów sztucznych. Zamienniki nawozów mogą przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego Europy, strategicznej autonomii oraz zrównoważonego rozwoju i rentowności gospodarstw mlecznych. Dlatego ważne jest, aby poszerzać wiedzę naukową na ich temat i uwzględniać ją w europejskich przepisach prawnych.
Badania terenowe i minimalizacja emisji amoniaku
W ramach pilotażu, Wageningen Livestock Research będzie prowadzić coroczne badania terenowe, aby zbadać techniczne podstawy przepływów nawozowych (kał i mocz). Wspólnie ze Slootsmid, zostaną również przeprowadzone badania dotyczące sposobu aplikacji frakcji nawozowych w celu minimalizacji emisji amoniaku. Dzięki tym badaniom zostaną zbadane emisje związane z techniką aplikacji, współczynnikiem pracy i optymalnym czasem stosowania.
Zwiększenie cyrkulacji na farmie mlecznej
Optymalne wykorzystanie dostępnych strumieni nawozowych na farmie mlecznej jest jednym ze sposobów na zwiększenie cyrkulacji substancji odżywczych. W ramach UE uzgodniono, że na hektar można stosować maksymalnie 170 kg azotu z obornika zwierzęcego (bez derogacji). Ze względu na urodzajny klimat w Holandii, uprawy, a tym samym gleba, często nie mają wystarczającej ilości tych składników. Dodatkowe minerały są obecnie dostarczane w postaci nawozów sztucznych. Jednocześnie rolnicy często zmuszeni są do utylizacji obornika zawierającego cenne minerały.
Stosowanie moczu jako zamiennika nawozów może prowadzić do bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych nawozów i stosowania większej ilości minerałów na własnej farmie. Może to zwiększyć cyrkulację substancji odżywczych na farmie, co przyniesie korzyści dla środowiska. Ponadto nadwyżka obornika zostanie zredukowana, co przyniesie rolnikowi korzyści finansowe poprzez zmniejszenie kosztów nawozów sztucznych i utylizacji obornika.