Partnerzy portalu:

PoradnikiDobrostanWzrastające znaczenie dobrostanu zwierząt: Perspektywa europejska i polska

Wzrastające znaczenie dobrostanu zwierząt: Perspektywa europejska i polska

Opublikowane:

Nowe badania w Polsce i Europie podkreślają rosnące znaczenie dobrostanu zwierząt w świadomości konsumentów. Społeczeństwo jest gotowe, aby płacić wyższe ceny za produkty z hodowli zapewniających lepsze warunki życia dla zwierząt.

Dobrostan zwierząt – priorytet w Zielonym Ładzie

Ostatnie badania przeprowadzone w Polsce, Europie i na świecie rzucają nowe światło na kwestię dobrostanu zwierząt, będącego jednym z kluczowych założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Wyniki tych badań jednoznacznie wskazują, że konsumentom nie są obojętne warunki, w jakich utrzymywane są zwierzęta. Coraz częściej deklarują oni chęć uwzględnienia tych aspektów przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Europa i dobrostan zwierząt: wnioski z badania Eurobarometr

Badanie Eurobarometr, przeprowadzone wśród mieszkańców 27 państw Unii Europejskiej, ujawnia, że aż 84% respondentów uważa, iż ochrona dobrostanu zwierząt gospodarskich w ich krajach wymaga poprawy. Ponadto, ponad 90% Europejczyków opowiada się za rolnictwem i hodowlą spełniającymi podstawowe wymogi etyczne, co obejmuje zapewnienie zwierzętom odpowiedniej przestrzeni, pożywienia, wody i właściwego traktowania. Interesująco, 60% uczestników badania deklaruje gotowość płacenia wyższych cen za produkty z hodowli dbających o dobrostan zwierząt.

Spojrzenie na Polskę: raport o dobrostanie zwierząt

Pierwszy polski raport dotyczący społecznego postrzegania dobrostanu zwierząt, przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, ujawnia znaczącą świadomość i znaczenie tej kwestii wśród Polaków. Ponad połowa ankietowanych zauważa poprawę w dobrostanie zwierząt, a 80% opowiada się za wprowadzeniem dopłat dla hodowców dbających o wysoki poziom dobrostanu swoich stad. Co więcej, 62,7% respondentów jest skłonnych płacić więcej za produkty z certyfikatem dobrostanu zwierząt.

Dania jako przykład świadomości konsumenckiej

Badania przeprowadzone w Danii również pokazują, że kwestie dobrostanu zwierząt są ważne dla konsumentów. Aż 7 na 10 Duńczyków zwraca uwagę na te aspekty podczas zakupów, a ponad 70% zna krajowy znak „Lepszy dobrostan zwierząt”.

Rzeczywistość zakupowa w Polsce

Mimo tych pozytywnych trendów, Dorota Grabarczyk, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zauważa pewną rozbieżność między deklaracjami a rzeczywistymi decyzjami zakupowymi Polaków, zwłaszcza w obliczu rosnących cen żywności. Jednakże, Grabarczyk wyraża przekonanie, że z poprawą sytuacji ekonomicznej, polscy konsumenci będą coraz bardziej uwzględniać dobrostan zwierząt przy wyborze produktów.

Przyszłość dobrostanu zwierząt

Grabarczyk podkreśla, że mimo iż poprawa dobrostanu wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie. Zdaniem ekspertów, rosnąca świadomość społeczna i konsumencka w zakresie dobrostanu zwierząt przyczyni się do dalszego rozwoju praktyk zapewniających lepsze warunki życia zwierząt w produkcji rolnej.

Badania wskazują, że dobrostan zwierząt staje się coraz ważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe konsumentów w Europie, w tym w Polsce. Ta tendencja, choć na razie ograniczona przez czynniki ekonomiczne, ma potencjał do dalszego wzrostu w miarę poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Zobacz także: Ceny mleka w Polsce ponownie wzrosły

ŹródłoPIM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...