Do konsultacji społecznych został przekazany projekt rozporządzenia dotyczącego dobrostanu zwierząt, który przewiduje wydłużenie okresu na uzyskanie przez rolników certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie jakości QMP (dotyczącym bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczącym świń i drobiu rzeźnego). Wymogi systemów QAFP i QMP obejmują między innymi ograniczenie wykorzystania antybiotyków w chowie tych zwierząt.
Obowiązujące przepisy
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi ekoschematu Dobrostan Zwierząt, praktyka polegająca na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami systemu QAFP lub QMP może być realizowana przez rolnika, który:
- uczestniczy w danym systemie,
- posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP, w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach tej praktyki.
Nowelizacja przepisów
Ze względu na duże zainteresowanie rolników nową płatnością dobrostanową, czas oczekiwania na wydanie certyfikatu przez jednostkę certyfikującą znacząco się wydłużył. W odpowiedzi na tę sytuację przygotowano nowelizację przepisów rozporządzenia dotyczącego dobrostanu zwierząt.
Zakres planowanych zmian
Zgodnie z planowaną zmianą przepisów, okres na uzyskanie certyfikatu zgodności ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP zostaje wydłużony:
- do 30 września 2024 r. dla bieżącej (pierwszej w odniesieniu do nowego wsparcia uczestników systemów QAFP i QMP) kampanii naboru wniosków,
- do 31 lipca roku, w którym rolnik złożył wniosek – dla lat następnych.
Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie rolnikom korzystania z nowego rodzaju wsparcia za realizację praktyk polegających na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami systemu QAFP lub QMP. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie presji czasowej na rolników oraz umożliwienie większej liczbie producentów skorzystanie z dostępnych środków wsparcia.
Wpływ zmian
Wprowadzenie wydłużonego okresu na uzyskanie certyfikatu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia płynności i skuteczności realizacji nowych praktyk dobrostanowych. Umożliwi to bardziej elastyczne i przystępne dla rolników korzystanie z systemów jakości QAFP i QMP, co w dłuższej perspektywie powinno przyczynić się do poprawy standardów dobrostanu zwierząt w gospodarstwach rolnych.
Zobacz także: ZPPM apeluje o wyłączenie opakowań mlecznych z systemu kaucyjnego