Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaZmiany cen produktów mleczarskich w Polsce

Zmiany cen produktów mleczarskich w Polsce

Opublikowane:

W dniach 13-19 listopada 2023 r., polskie zakłady mleczarskie odnotowały istotne zmiany cen produktów mleczarskich, zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW. Analiza pokazuje zróżnicowanie trendów cenowych dla masła, mleka w proszku oraz serów Edamskiego i Gouda.

Znaczące Zmiany Cen Masła na Rynku Polskim

W badanym tygodniu, cena masła w blokach wzrosła o 7,0% w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając średnią cenę 24,36 zł/kg. To również oznacza wzrost o 5,7% w porównaniu z ceną sprzed miesiąca. Natomiast masło konfekcjonowane, sprzedawane po 27,48 zł/kg (5,50 zł za 200-gramową kostkę), odnotowało wzrost o 0,9% w stosunku do poprzedniego tygodnia i o 4,1% w stosunku do cen sprzed miesiąca. Ciekawym aspektem jest fakt, że cena masła w blokach była niższa o 24,3% niż rok temu, a masła konfekcjonowanego o 12,7%.

Trendy Cenowe Mleka w Proszku

Cena odtłuszczonego mleka w proszku wzrosła o 1,5% w stosunku do poprzedniego tygodnia, osiągając poziom 11,69 zł/kg. Był to również wzrost o 8,1% w porównaniu z ceną sprzed miesiąca. Z kolei pełne mleko w proszku miało cenę zbytu 16,27 zł/kg, co oznacza spadek o 2,1% w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale wzrost o 2,7% w stosunku do cen miesięcznych. W kontekście rocznym, odtłuszczone mleko w proszku było o 30,4% tańsze, a pełne mleko w proszku o 30,5% tańsze niż rok wcześniej.

Ceny Serów Edamskiego i Gouda

W zakresie serów, cena Edamskiego wzrosła o 3,3% w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając średnią cenę 20,42 zł/kg. Z kolei ser Gouda odnotował spadek ceny o 1,4% w stosunku do tygodnia poprzedniego, z ceną 21,59 zł/kg. Również w skali miesięcznej ser Gouda był tańszy o 1,1%. Analizując roczne zmiany, ser Gouda był tańszy o 16,3%, a ser Edamski o 17,7%.

Dane z Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wskazują na dynamiczne zmiany cenowe na polskim rynku produktów mleczarskich. Te zmiany cen pokazują, jak ważne jest monitorowanie rynku, aby zrozumieć i przewidzieć przyszłe tendencje.

Przeczytaj także: Czynniki wpływające na dobrostan zwierząt

ŹródłoZSRIR MRIRW

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...