W obliczu blokady granicznych przejść drogowych z Ukrainą, która zagraża polskiemu eksportowi mleczarskiemu, Związek Polskich Przetwórców Mleka wezwał polskie władze do podjęcia działań mających na celu przywrócenie normalnego przepływu towarów.
W dniu 23 listopada 2023 roku, w odpowiedzi na narastający kryzys handlowy na granicy polsko-ukraińskiej, Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) zainicjował rządowy apel o interwencję. Skierowany do Premiera RP, kluczowych ministerstw oraz liderów parlamentarnych, apel ma na celu odblokowanie przepływu towarów, kluczowego dla polskiego sektora mleczarskiego.
Kryzys rozpoczął się w wyniku protestu polskich przewoźników samochodowych, którzy wyrażają niezadowolenie z warunków konkurencji i procedur granicznych po stronie Ukrainy. W konsekwencji, eksport produktów mleczarskich do Ukrainy został znacząco ograniczony, a polskie firmy mleczarskie sygnalizują poważne zakłócenia w realizacji dostaw.
Alarmujące jest, że ukraińscy odbiorcy zaczęli odstępować od umów handlowych z polskimi dostawcami, domagając się równocześnie zapłaty kar umownych za niezrealizowane dostawy. Jak podkreśla Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM, polska branża mleczarska już boryka się z niską rentownością z powodu wysokich kosztów produkcji, a utrata rynku ukraińskiego może mieć dalekosiężne konsekwencje dla całego sektora.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tylko w pierwszym półroczu 2023 roku wartość eksportu mleczarskiego z Polski na Ukrainę wyniosła ponad 250 mln złotych, a tendencje wzrostowe wskazywały na możliwe osiągnięcie do końca roku kwoty 470-500 mln złotych.
Wobec tych wyzwań, ZPPM apeluje o bezzwłoczne działania ze strony rządu. Oczekuje się podjęcia kroków mających na celu normalizację sytuacji na granicy, co jest niezbędne nie tylko ze względu na redukcję strat finansowych, ale również dla zachowania wiarygodności polskich dostawców na rynku ukraińskim. Każdy dzień opóźnienia może bowiem nieodwracalnie zaszkodzić pozycji Polski jako niezawodnego partnera handlowego w tej części Europy.
Przeczytaj także: Wyniki III edycji konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”